Yasal Lastik Diş Derinliği Ne Kadar Olmalı

ABONE OL
Yasal Lastik Diş Derinliği Ne Kadar Olmalı

Lastiklerde diş derinliği oldukça önemli bir konudur. Çünkü bir lastiğin görünür olarak herhangi bir sorunu olmasa da diş derinliği olmadığında yol tutuşu zayıflar ve fren mesafesi uzar.

Yasalara Göre Lastik Diş Derinliği Ne Kadar Olmalı?

Otomobillerde diş derinliği yasal olarak 1,6 mm olarak belirlenmiştir. Eğer ki aracın diş derinliği belirlenmiş olan ölçülerin altında olursa araç muayeneye girdiğinde geçemez. Bunun dışında kolluk güçleri özellikle kışın yaptıkları ölçümlerde diş derinliğini standardın altında bulursa cezai işlem gerçekleştirir.

Lastik Diş Derinliği Nasıl Ölçülür?

Lastik diş derinliğinin fark edilir olması açısından markalar dişlerin olduğu bölgeye gösterge yerleştirmişlerdir. Bu göstergelerin üzerinde yazan işaret 1,6 mm’lik derinliği gösterir. Eğer ki lastiklerinizde bu işaret görünmüyorsa bu durumda lastiklerinizin aşınmış ve değiştirilmesi gerekir. 

Lastik üzerindeki bu işaretleri göremeyenler içinde firmalar özel cetveller geliştirmiştir. Bu cetveller üzerinde 1,6 mm noktası özel olarak işaretlenmiştir. Oluk üzerine yerleştirilen cetvel sayesinde lastiklerin diş derinliği kolaylıkla tespit edilebilir. 

Lastiklerin Aşınması Nasıl Önlenir? 

Bir otomobil lastiğinin ömrünü kısaltmaması için bazı önemli hususlara dikkat edilmesinde fayda vardır. Aşağıda bu hususlar sıralanmıştır.

  • Lastikler mutlaka mevsime göre ve belirlenmiş olan zaman dilimleri içerisinde değiştirilmelidir. Yazlık lastik kışın, kışlık lastik yazın kullanılmamalıdır.
  • Lastiklerde hava basıncı önemlidir. Düzenli olarak kontrol edilen lastikler kolay kolay aşınmayacağı gibi dengesiz olan lastik basıncı lastiğin zamanından önce yıpranmasına ve diş derinliğini kaybetmesine neden olur. Düşük olan lastik basıncı sadece derinliği değil aynı zamanda lastiğin yanaklarını da bozacaktır.
  • Aniden hızlanma ya da aniden fren yapma lastik diş derinliğini etkiler.
  • Lastikler de yılda bir kez konum değişikliği yapılması gerekir. Ön ve arka lastiklerin birbiri içerisinde yer değiştirmesi lastiğin ömrünü uzatacaktır.
  • Lastikler otomobiller için güvenlik anlamında en önemli donanımdır. Bu nedenle aracınızın lastiklerini yazın ve kışın mutlaka olması gerektiği kullanmanız gerekir.

Ehliyet ve sürücü kursları hakkında merak ettiğiniz bilgilere https://www.surucukurslari.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

ABONE OL

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. Üye girişi için tıklayınız

İlgilenebileceğiniz Diğer Konular

22.03.2021

Elektrikli Bisiklet Ehliyet Gerektirir mi

07.07.2020

Arabaya Yanlış Yakıt Konulursa Ne Olur

30.03.2020

E-sınav Bitiminde Yapılacaklar

31.01.2022

Jant Temizleme Nasıl Yapılmalı