LPG ECU Arızası ve Sebepleri

ABONE OL
LPG ECU Arızası ve Sebepleri

LPG ECU arızasının en önemli nedenleri arasında aracın motorunun bilinçsiz bir şekilde yıkanması ve su dolu çukurlardan geçmek vardır. Üretici firmalar ECU’nun içerisine su girişini engelleyecek silikon ve kauçuk malzemeler kullanıyor olsalar da ECU soket bağlantılarının olduğu bölgeden su girmesi mümkündür.

ECU kablo tesisatları motorun içerisinde oluşan yüksek ısıdan dolayı kabloları eriterek kısa devreye neden olur ve bu da LPG ECU’nun arızalanmasını sağlar.

Aracın takviyesi esnasında yüksek voltaj meydana geldiğinde ECU beyni arıza yapabilir. ECU arıza yaparsa yenilenmesi ya da tamir edilmesi sonrasında yerine takılmadan önce tesisat iyice kontrol edilerek monte edilmesi gerekir. Eğer kısa devreye neden olan kablolar onarılmazsa bu durumda yeniden kısa devre olacağı için yeni ECU’da da sorun yaşanır.

LPG ECU Arıza Belirtileri Nelerdir?

LPG ECU arızalarının belirtileri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Gaza bastığınızda araç tekleme yapar
  • Gazdan benzine istemsizce geçer,
  • Her iki yakıt arasındaki geçiş esnasında araç stop eder,
  • Araç dengesiz çalıştığından dolayı motor arıza lambasının yanmasına neden olur.
  • Enjektör süreleri kontrolsüz hale geleceği için araç gaz yemez ve düzensiz çalışır,
  • Araç fazla yakmaya başlar.
  • Bilgisayarla gaz ayarı yapılamaz,

Yukarıdaki sorunlar varsa LPG ECU arızasının olup olmadığının tespit edilebilmesi için yeni bir ECU takılarak test edilmesi gerekir.

LPG ECU Tamiri Nasıl Yapılır?

LPG ECU içerisinde mikro işlemciler bulunur. Kendine özel olarak PC yazılımı bulunan ECU’lar USB kablosu aracılığı ile bilgisayara bağlanır ve sistem ayarları yapılır. 

Arızanın tespit edilmesine başlarken öncelikli olarak PC’ye bağlanır ve değerler kontrol edilir. Sistemin sağlıklı olarak çalışabilmesi için fabrika ayarlarına geri döndürülür ve programsal bir hata yoksa donanımsal parçalar kontrol edilir.

LPG ECU Ne İşe Yarar?

 LPG ECU aracın motor bölümüne bağlanan ortalama bir araç teybinin yarısı kadar olan içerisinde mikro işlemcilerin bulunduğu elektronik kontrol ünitesidir. Aracın kendi ECU’sundan almış olduğu bilgileri LPG sistemindeki değişken koşullara uydurur ve aracın düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar.

LPG bakım ve arızaları hakkında merak ettiğiniz bilgilere https://www.surucukurslari.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

ABONE OL

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. Üye girişi için tıklayınız

İlgilenebileceğiniz Diğer Konular

22.06.2022

Traktör Kasko Değeri Nedir, Neleri Kapsar

15.10.2020

Abart Egzoz Muayeneden Geçer mi

06.05.2021

Hibritin Yağ Değişimine Ne Sıklıkta İhtiyacı Var

30.03.2020

Güvenli Sürüş