B Sınıfı Sürücü Belgesi Nedir, B Sınıfı Ehliyet Nedir

ABONE OL

B Sınıfı ehliyet alan kişiler otomobil, kamyonet, traktör, motosiklet ve ATV gibi araçları kullanabilir. Eğer istenirse bu ehliyetle otomatik araçta kullanılabilir. İlk kez ehliyet alacak birisi sürücü kursuna bunu belirtirse otomatik araçla eğitimini yapabilir. Ancak otomatik araç ehliyeti aldığınız zaman manüel araç kullanamayacağınızın da altını çizerek devam edelim.

B sınıfı ehliyet nasıl alınabilir?

Ehliyet alımı konusunda 2016 yılında yeni düzenleme neticesinde pek çok şey değişti. Bu tarihten önce taban fiyat uygulaması yokken bu tarih sonrasında il genelinde tüm sürücü kursları aynı fiyatı uygulamak zorundalar. Yani eskiden bir sürücü kursu için fiyat ön planda tutulurken artık kalite ön planda tutuluyor. Bunun için B sınıfı ya da farklı bir sınıf ehliyet alacaksanız önceliğiniz kaliteli bir sürücü kursu bulmak olmalıdır.

Sitemiz üzerinden bulunduğunuz şehirdeki sürücü kurslarını filtreleme özelliğimizi kullanarak sorgulayabilir ve istediğiniz sürücü kursunun iletişim adreslerine ulaşabilirsiniz.

B Sınıfı Ehliyet Hangi Belgeler İsteniyor?

  • TC nüfus cüzdanı fotokopisi (Yeni kimlik olması gerekiyor,
  • Eğer eski ehliyetiniz varsa fotokopisi,
  • Diplomanız,
  • 6 tane biyometrik fotoğraf,
  • Sağlık raporu,
  • Kan gurubu,
  • Adli sicil (Temiz kağıdı),
  • İkmetgah,

B Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

Yukarıdaki belgeleri hazırlamadan ya da hazırladıktan sonra bir sürücü kursu seçerek görüşmeniz gerekiyor. Ödemelerinizi gerçekleştirdikten sonra sürücü kursu tarafından verilen teorik eğitim görüyorsunuz. Eğitim sonunda yapılan merkezi sınav yani e-sınav’a katılmanız ve toplam 70 puanı almanız gerekiyor.

Sınavda size 50 soru soruluyor. Bu soruların her birinin değeri 2 puandır ve toplam 35 soru yaptığınızda 70 puan alarak sınavdan geçmiş sayılıyorsunuz. Sınavdan alabileceğiniz en yüksek not 100’dür.Sınav toplam 1 saat sürer.  

B Sınıfı Ehliyet Alma Şartları Nelerdir?

B sınıfı ehliyeti alabilmeniz için en az ilkokul mezunu olmanız gerekir. Ancak ilkokul mezunu değilseniz halk eğitim merkezlerindeki okuma yazma eğitimlerine katılarak ehliyet başvurusu yapabilirsiniz. Ehliyet almak için 18 yaşını doldurmuş olan her TC. Vatandaşı sınav için başvuru yapabilir.

https://www.surucukurslari.com/

ABONE OL

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. Üye girişi için tıklayınız

İlgilenebileceğiniz Diğer Konular

29.07.2020

Dolu Hasarı Sigorta Kapsamında mıdır

23.10.2020

Annelerin Çocuklarına Öğretmesi Gereken 18 Trafik Kuralı

04.09.2020

Yedek Parça Nedir

23.06.2020

K1 Belgesi Nedir ve Kimler Alabilir