SRC Belgesi Nedir? Türleri Nelerdir?

ABONE OL
SRC Belgesi Nedir - Türleri Nelerdir

SRC mesleki yeterlilik türlerinden biridir. Yük, eşya, yolcu ve kargo taşımacılığı yapacak olan sürücüler SRC belgesine sahip olmak zorundadır. Bu belge olmadan ticari araç kullanan sürücülere ve araç kullandırtan firmalara ayrı ayrı para cezası kesilmektedir. SRC belgesi özellikle toplu taşıma aracı kullanacak şoförler için oldukça önemli bir belgedir. Bu belgeye sahip olmak için alınacak eğitimler oldukça önemli olup kişileri davranış, empati kurma, insanlarla iletişim, sabırlı olma, dikkat gibi konularda önemli oranda katkı sağlamaktadır ve kişisel gelişimlerine destek olmaktadır. Bu saydığımız özellikler mesleki olarak insanlarla daha fazla muhatap olan kişiler için oldukça önemlidir.

SRC mesleki yeterlilik belgesi 5 gruba ayrılmaktadır. SRC-1 belgesi; uluslararası taşımacılık yapan sürücülerin sahip olması gereken belgedir. Büyük otobüs kullanacaklar için yaş alt sınırı 26, üst sınır ise 65’tir. Minibüs kullanacaklar için yaş alt sınırı 18, üst sınır ise 65’tir. SRC-2 belgesi; ülke sınırları içinde taşımacılık yapacaklar için zorunlu tutulan yeterlilik belgesi türüdür. SRC-3 belgesine uluslararası alanda eşya ve mal taşıyacak olan sürücülerin sahip olması gerekir. Taşımacılık, acentelik, taşıma işleri komisyonculuğu ile nakliyat ambarı ve kargo işletmeciliği yapacak kişiler de bu yeterlilik belgesine sahip olmalıdır. SRC-4 belgesi; yurtiçinde eşya taşımacılığı yapan kişilerin alması gereken belge iken son olarak SRC-5 belgesi tehlikeli madde taşımacılığı yapacak olan sürücülerin sahip olması gereken yeterlilik belgesidir. SRC-5 belgesini alabilmek için SRC-3 ve SRC-4 belgelerini almış olmak gerekmektedir.

Ayrıca SRC yeterlilik belgelerini alabilmek için kişiler, bedensel ve psikolojik durumlarının sürücülük yapmaya elverişli olduğunu gösteren psikoteknik belgesine de sahip olmalıdır. Psikoteknik test kişinin zihinsel özelliklerini, yetenek ve becerilerini, alışkanlık ve kişisel özelliklerini kontrol eden kapsamlı bir araştırmadır. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı kurumların verdiği test yaklaşık 1 saat sürer. Bu testi başarıyla geçen adaylar psikoteknik belgesini almaya hak kazanır.

ABONE OL

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. Üye girişi için tıklayınız

İlgilenebileceğiniz Diğer Konular

24.03.2020

Hava Yastığı Ne İşe Yarar?

24.03.2020

Trafik Denetimi ve Sürücüye Düşen Görev

24.03.2020

Start-Stop Sistemi Nedir?

24.03.2020

SRC-2 Belgesi Nedir?