Kalitesiz Yağ Filtresi Kullanırsak Ne Olur

ABONE OL
Kalitesiz Yağ Filtresi Kullanırsak Ne Olur

Yağ, aracınızın sorunsuz çalışmasını sağlamada kritik bir rol oynar. Sadece motor parçalarınızı yağlamak ve sürtünmeyi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda ısıyı da gidermeye yardımcı olur. Zamanla, yağ doğal olarak bozulur. Ayrıca yanma döngüsünden küçük partikül maddeleri ve metal talaşlarını motora zarar vermemesi için önler.  

Filtre, yağ basıncının korunmasında da önemlidir. Yanlış yağ filtresinin kullanılması yağ basıncını olumsuz etkileyebilir. Yanlış filtre, düzgün çalışmayan bir filtre veya tıkanan bir filtre, yağ basıncının düşmesine neden olabilir. Basınç tahliye valfi ile birlikte uygun yağ filtresi, yağ basıncını düzenlemeye ve ani yükselmeleri önlemeye yardımcı olacaktır. Tahliye valfi hasar görürse veya yanlış filtre kullanılırsa motora çok fazla veya çok az yağ girebilir.

Yanlış yağ filtresinin kullanılması, filtrenin düzgün bir şekilde sızdırmazlığını engelleyerek yağ basıncı veya sızıntı sorunlarına yol açabilir. Hatta yanlış yağ filtresi takıldığında konulduğu yerden düşebilir.

Bir yağ sızıntısı sadece yolu kirlettiğiniz anlamına gelmez, sızıntıdan kaynaklı olarak yağ biterse bu aracınız için tabiri yerindeyse bir felaket olabilir.

Yağın olmaması halinde motor kuruyabilir ve ısıyı dağıtmaya yardımcı olacak yağ olmadan aracınızı aşırı ısıtabilir. Sürtünmeyi azaltmadan motor parçaları yıpranır ve soğutma sistemini zorlar. Filtrelenmemiş partiküller motorun iç kısımlarına geçebilir ve mineral birikintileri ısı iletkenliğini engelleyebilir.

Yanlış veya Tıkanmış Yağ Filtrelerinin Uyarı İşaretleri

Aracın Performansı Düşer: Motor performansı düşer ve hız kaybedebilirsiniz

Tekleme: Sürüş sırasında aracınız tekleyebilir ve hızı korumakta zorlanabilirsiniz

Metal Cızırtısı: Metalin metal üzerine sürtünme sesini duyarsanız, motorda yağ eksikliği var demektir.

Yağ Basıncında Düşüş: Yağ basıncı göstergeniz biraz normal hareket edebilir, ancak hızlı bir düşüş görürseniz bu bir uyarı işaretidir

Siyah Egzoz Dumanı: Yağ filtrenizden düzgün geçmiyorsa, egzoz borusuna geçerken siyah veya kirli görünümlü egzoza yol açan yanan yağ kokusu

Yanlış yağ filtresi yerine uygun gibi görünebilir.  Yani filtre takarken dişlerin hizalanması ve düzgün şekilde vidalanması, doğru tip filtre olduğu anlamına gelmez. Yanlış bir yağ filtresindeki lastik conta hizalanmayabilir ve yağ basıncı sorunlarına ve sızıntılara neden olabilir.

Ehliyet ve sürücü kursları hakkında detaylı bilgi için https://www.surucukurslari.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

ABONE OL

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. Üye girişi için tıklayınız

İlgilenebileceğiniz Diğer Konular

12.02.2021

Bujiler Ne Sıklıkta Değiştirilmeli

06.05.2022

Türkiye’de Elektrikli Araç Şarj Etmenin Maliyeti Ne Kadar

13.05.2022

Yaprak Yay Nedir? Yaprak Yay Özellikleri Nelerdir

04.12.2020

Dünyanın En Hızlı 9 Arabası