Araba Dururken Klima Çalıştırmak

ABONE OL
Araba Dururken Klima Çalıştırmak

Araba dururken klima çalıştırmak hakkında bilgiler vereceğimiz bu makalemizde klimanın yakıta etkisi, klimanın aküye etkisi gibi konulara da ayrı ayrı yer vermeye çalışacağız.

Klima sıcak havanın istenilen seviyede serinletilmesine yardımcı olan bir sistemdir. Mantık olarak aynı olsa da evdeki klimalarla araçta kullanılan klimalar birbirinden farklıdır. Evde kullanılan klimalar elektrik aracılığı ile çalışır, ancak araçlarda kullanılan klimalar yakıt sisteminden destek aldığından dolayı aracın çekişine, yakışına etki eder.

Araç içindeki klimalar uzun yolculuklarda ya da şehir içinde kısa mesafelerde kullanılabilir. Sürücü ve yolcuların konforunu artırmak için kullanılan klimaların yakıt tüketimini artırdığı söylenmektedir. Peki, gerçekte durum nasıldır?

Rölantide Çalışan Arabada Klima Ne Kadar Yakar?

Araç çalışır haldeyken boşta bekliyorsa yakıt tüketimi fazla olmayacaktır, ancak araç bu şekildeyken klimayı çalıştırdığınızda motora binen yük daha fazla olacağından aracın yakıt tüketimi de artmaya başlayacaktır. Bunun için uzmanlar araç rölantideyken bekleme süresi uzun olacaksa klima açılmasını tavsiye etmezler.

Arabanın Kontağı Kapalıyken Klima Çalışır mı?

Hayır çalışmaz. Bir aracın klimasının çalışabilmesi için motorun çalışıyor olması gerekir. Aracın kontağı kapandığında motor otomatik olarak stop edeceğinden dolayı klimanızda çalışmayacaktır.

Duran Arabada Klima Çalıştırmak Aküyü Etkiler mi?

Araç duruyorken klimayı çalıştırmak akü üzerinde herhangi bir etkiye neden olmayacaktır. Araçlarda bulunan akünün görevi aracın ilk çalıştırılması anında ihtiyaç duyduğu enerjinin sağlanmasıdır. Bunun için araç çalışır konuma geldiğinde akü bu durumdan etkilenmeyecektir.

Klimanın Arabaya Zararı Var mı?

Klimaların arabalara herhangi bir zararı yoktur. Çünkü otomobiller üretilirken eğer klima orijinal olarak bulunuyorsa aracın tüm sistemi buna göre tasarlanmıştır. Kısacası klimanı arabaya zararı olmadığı gibi yolcuların konforunu artırmada önemli bir etkisi vardır.

Klimanın araca genel olarak zararı olmasa da bazı araçlarda tek sıkıntı performans açısından olacaktır. Örneğin; motor gücü 1,4 CC olan bir araçta klima bulunuyorsa klima açık yokuş yukarı çıkmaya çalıştığınızda aracın istenilen performansta hareket etmediğini görürsünüz.

Aracın Motoru Isınmadan Klima Açılır mı?

Klimanın çalışma mantığında aracın motorunun ısınıp ısınmamasını etkileyen bir durum yoktur. Klima araç çalıştırıldığında doğrudan kullanılabilir, ancak dikkat edilmesi gereken şey önce tüm camların açılıp içerideki sıcak havanın çıkarılması içeri ve dışarının eşit sıcaklığa getirilmesidir.

Ehliyet ve sürücü kursları hakkında detaylı bilgi için https://www.surucukurslari.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

ABONE OL

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. Üye girişi için tıklayınız

İlgilenebileceğiniz Diğer Konular

27.07.2020

Yük Taşımak için Gerekli Belgeler Nelerdir

25.05.2021

A2 Ehliyet Hangi Motorları Kullanır

15.03.2022

Traktör Nedir? Traktör Çeşitleri Nelerdir

02.12.2021

Arabada Sigara İçme Cezası