Hızlı Geçiş Sistemi Nedir?

ABONE OL
Hızlı Geçiş Sistemi Nedir

Hızlı Geçiş Sistemi yani kısa adıyla HGS Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki tüm Boğaz Köprüleri ve Otoyol geçişlerinde geçiş ücretlerinin gişeye ödeme yapıp bilet alarak değil araçlara takılan ve akıllı çip bulunan elektronik sistem aracılığıyla tahsil edildiği sisteme verilen isimdir. Karayolları Genel Müdürlüğü HGS sistemini PTT kurumu aracılığıyla işletmektedir. HGS sistemine PTT aracılığıyla para yükleyebilirken aynı zamanda bankalar aracılığıyla da bu işlem yapılabilmektedir. Eğer akıllı telefon kullanıyorsanız HGS sistemine para yükleme ve bakiye sorgulama işlemlerini kolaylıkla yapılabilirsiniz. HGS sistemi ile ilgili merak edilen diğer özellikler şu şekilde sıralanabilir;

  • HGS plakaya bağlı bir sistemdir, etiket veya kart farklı bir araçta kullanılamaz.
  • Eğer değiştirilecekse eski HGS’de bulunan bakiye yeni HGS’ye yaklaşık 7 gün içerisinde yüklenmektedir.
  • Eğer aracınızı sattıysanız camda bulunan HGS’yi sökün, HGS kartını iptal ettirebilir ya da başka bir araca kaydettirerek kullanabilirsiniz.
  • HGS ile ilgili ceza sorgulamasını e-devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz.
  • Metalik cama sahip araçlarda HGS etiketi aracın dikiz aynasının arkasındaki ve çerçevesindeki siyah noktalı alana yerleştirilmelidir çünkü bazı metal camlar gişelerdeki radyo frekansı sisteminin gönderdiği sinyalleri engellemektedir.
  • HGS kartlarına bakiye yüklemek için banka kartı ya da kredi kartına işlem talimatı verebilirsiniz. Bir bakiye belirleyebilir HGS kartındaki bakiye belirlenen ücretin altına düştüğünde otomatik yükleme yapabilirsiniz.

HGS kartı veya etiketi almak için bireysel başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru sırasında istenen belgeler ise nüfus cüzdanı, araç ruhsatı ve ruhsat fotokopisi.

ABONE OL

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. Üye girişi için tıklayınız

İlgilenebileceğiniz Diğer Konular

24.03.2020

Takograf Nedir?

24.03.2020

LPG’li Araçlar

24.03.2020

SRC-2 Belgesi Nedir?

24.03.2020

D Sınıfı Sürücü Belgesi Nedir?