Yurt Dışından Nasıl Araba Alınır

Yurt Dışından Nasıl Araba Alınır

Yurt dışından araba almayı düşündüren birkaç neden vardır. Bunlardan bir tanesi oradaki araçların bizim ülkemize göre çok daha uygun fiyatlı olması ikinci neden ise aracın modelinin ülkemizde olmaması. Nedenler daha fazla sayılabilir, fakat yurtdışından araba alırken izlemeniz gereken birtakım zorunluluklar vardır. Yurtdışından alınacak olan otomobillerle ilgili bilinmesi gereken birden fazla konu vardır. Elbette ki bu işlemler kendi arasında değişiklik gösterir, ancak genel anlamda izlenecek olan yol şöyledir;

Gümrük İşlemleri

Yurtdışından gelen her araç öncelikli olarak gümrüğe girmek zorundadır. Çünkü gumrukte araçla ilgili olarak ödenmesi gereken ÖTV ve KDV söz konusudur. (Engelli araçları hariç) ÖTV aracın o anki değeri üzerinden yapılırken KDV hesaplaması tüm ödemeler dahil edildikten sonra yapılır. Türkiye’de otomobil üzerinden ödenilen KDV miktarı % 18 olarak belirlenmiştir.

Gümrükte aracın tipine ve fiyatına göre farklı ithalat ödemelerinin yapılması da gerekli olabilir.

Yukarıdaki ödemelerin tamamlanmasından sonra yapılması gereken şey araca plaka ve ruhsat çıkarma işlemidir. Birçok Avrupa ülkesi araç aldıktan sonra birkaç gün içerisinde nakliye yoluyla aracı çıkarmanız halinde KDV almaz. Fakat araç kullanılarak ülkeden çıkarılmak istendiğinde ya da 1 ay sonrasında aracın nakledilmesinin istendiğinde KDV ödemek zorunda kalırsınız.

Yabancı gümrükten sonra Türk gümrüğünde de KDV ödeyeceğinizden dolayı 2 kez KDV demiş olursunuz. Bunun için yurtdışından alınan bir aracın kara ya da deniz yoluyla nakliye edilmesi çok daha ekonomik bir tercih olacaktır.  

Yabancı Plakalı Araç Almak

Yurtdışında yaşıyor ve kullandığınız aracı Türkiye’ye getirmek istiyorsanız bu durumda izlenecek yol farklıdır. Böyle durumda aracın sahibi herhangi bir KDV ödemesi gerekmez. Türkiye’de belli bir süreliğine kalması gereken otomobillerle ilgili şartlar şöyledir.

  • Son bir yıl içerisinde 185 gün yurtdışında kalmış olmanız gerekir. Sürenin hesaplanması pasaport üzerinden yapılır.
  • Getirilen yabancı plakalı araç Türkiye’de en fazla 730 gün durabilir.
  • Araç sahibinin dışında başka hiç kimse tarafından kullanılmaz.
  • Araçlar satılmaz ya da devredilmez.
  • Yabancı plakalı bir aracı gümrük vergisi ödemeden satın alarak Türkiye’de tescil ettirebilirsiniz. Ancak bunun da mutlaka belli şartlara dayanması gerekir.

Araçlarla ilgili merak ettiğiniz tüm bilgilere https://www.surucukurslari.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. Üye girişi için tıklayınız

İlgilenebileceğiniz Diğer Konular

10.04.2020

Sürücü Kursu Nasıl Açılır

30.03.2020

Taşımacılık işi yapmak büyük bir sorumluluk ve özveri gerektirir

17.07.2020

El Freni Çekik Araba Sürülürse Ne Olur

15.06.2020

Trafik Sigortası Zorunlu mudur