Türk Ehliyetleri Yurtdışında Geçerli mi

ABONE OL
Türk Ehliyetleri Yurtdışında Geçerli mi

Ehliyetler 2016 yılından sonra yeniden düzenlendi ve bugün ilk kez ehliyet alan bir sürücü o tarihten sonra yeni tip ehliyet almış oldu. Eski tip ehliyetlerin ise 31 Aralık 2022 yılına kadar değiştirilmesi zorunlu. Bu nedenle zamanınızı geçirmeden ehliyetinizi en uygun zaman dilimi içinde değiştirmeniz gerekiyor.

Yurtdışında Türk Ehliyeti Geçerli mi?

Yeni tip bir ehliyete sahipseniz bu durumda aracınızı yurtdışındaki ülkelerde 6 ay boyunca sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. 6 aydan sonra ise Türkiye’ye yeniden giriş çıkış yapmanız gerekiyor. 6 aydan fazla bulunduğunuz ülkenin sınırlarını aşmazsanız gerekiyorsa bu psikolojik olarak da sizi etkileyecektir.

Eski Ehliyetler İle Yeni Ehliyetler Arasındaki Fark Nedir?

Eski tip ehliyetlerle yeni tip ehliyetler arasındaki tek fark fiziksel görüntüsüdür. Yani karavan aldığınızda ehliyetiniz eski tipse yeni çipli ehliyete dönüştürmeniz gerekmiyor. Bu konuda genelde insanlar eski tip ehliyetle karavan sürülemeyeceğine dair yanlış bir söylem içerisindedir.

Karavan İçin Ehliyet Sınıfı Ne Olmalı?

Daha önceki makalemizde de açıkladığımız gibi bir karavan ehliyetini belirleyecek olan aslında karavanın kendisidir. Çünkü karavanlar kendi içinde farklı guruplara ayrılır. Standart bir karavan ise bu durumda BE sınıfı ehliyetiniz karavan sürmek için yeterli olacaktır. Ancak daha büyük lüks olarak tanımlanan karavanınız varsa o zaman ehliyetinizin CE olması gerekiyor. Bu tip karavanlar hem büyük hem daha donanımlıdır.

Yurtdışından Karavanla Gelenler İçin Prosedür Nasıldır?

Yurtdışından karavanla seyahat ederken ülkemize gelen bir sürücü herhangi bir şekilde ehliyet engeline takılmaz. Çünkü genelde bu tip kişiler kendi ülkelerinden çıkarken karavan ehliyetleriyle çıkmaları gerekir. Eğer karavan ehliyetleri yoksa bu durumda olası bir polis kontrolü ya da gümrük girişinde fark edilir ve ülkeye girişine müsaade edilmez. Yukarıda belirttiğimiz sınıfların dengi kendi ülkelerinde geçerli olacaktır. Örneğin BE sınıfı gelen karavan sürücüsünün ülkesinde neyi temsil ediyorsa o ehliyete sahip olması gerekir.

Yukarıda bir karavan sürücüsünün hangi tip ehliyete sahip olması gerektiği açık bir şekilde ifade edilmiştir. 

Ehliyet ve sürücü kursları hakkında detaylı bilgi için https://www.surucukurslari.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

ABONE OL

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. Üye girişi için tıklayınız

İlgilenebileceğiniz Diğer Konular

28.06.2022

Araba Satış Değeri Hangi Özelliklere Göre Belirlenir

10.03.2022

Uzun Yol Bakımı Nasıl Yapılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler

07.10.2020

Motor Yağı Değişmezse Ne Olur

11.06.2021

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır? 2022