Hava Filtrelerinizi Değiştirmenin Faydaları

ABONE OL
Hava Filtrelerinizi Değiştirmenin Faydaları

Bir hava filtresi, düzenli olarak kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gereken önemli bir bileşen gibi görünmeyebilir, ancak arabanızın performansını korumak için çok önemlidir. Filtre, küçük parçacıkların motora girmesini ve potansiyel olarak pahalı hasara neden olmasını önler. Yalnız bu değil hava filtresinin farklı görevleri de vardır. Aşağıda bahsedeceğimiz başlıklar hava filtresini değiştirdiğinizde otomobilinize etki edecek faktörleri kapsamaktadır.

Yakıt Performansı

Tıkalı bir hava filtresinin değiştirilmesi, aracınızın markasına ve modeline bağlı olarak yakıt verimliliğini artırabilir. Kirli veya hasarlı bir hava filtresi, arabanızın motoruna akan hava miktarını sınırlayarak daha çok çalışmasını ve dolayısıyla daha fazla yakıt tüketmesini sağlar.  

Egzoz Emisyonunu Düşürür

Kirli veya hasarlı hava filtreleri, aracınızın hava-yakıt dengesini değiştirerek motora giden hava akışını azaltır. Bu dengesizlik bujileri kirletebilir ve motorun   sert rölantide kalmasına neden olabilir. Daha da önemlisi, dengesizliğin aynı zamanda aracınızın egzoz emisyonları üzerinde doğrudan etkisi vardır  

Motorun Ömrünü Uzatır

Bir tuz tanesi kadar küçük bir parçacık, hasarlı bir hava filtresinden geçebilir. Bu durumda silindirler ve pistonlar gibi motor parçalarına çok fazla hasar verebilir. Temiz bir hava filtresi, dış havadan gelen kir ve kalıntıları yakalayarak yanma odasına ulaşmalarını engeller.

Hava filtrelerinizin değiştirilmesi

Doğal olarak herhangi bir hasar durumunda hava filtrelerinizin değiştirilmesi gerekir. Ancak, arabanızın mümkün olan en yüksek performansını korumak için, hava filtrelerinizi en az her 10.000 ile 15.000 km  arasında değiştirmeniz önerilir. Aracınızı tozlu koşullarda kullanıyorsanız bu aralık kısaltılmalıdır.  

Ekonomiktir

Bir hava filtresinin değiştirilmesi kolay, hızlı ve ucuzdur. Piyasada çok çeşitli hava filtreleri bulunmaktadır. Arabanızın markası ve modeli için doğru olanı almanız önemlidir. Hangi tipe ihtiyacınız olduğunu ve arabanızın neresinde olduğunu el kitabından öğrenirsiniz.

Rutin Hava Filtresi Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Her aracın modeline göre bakım takvimi vardır. Standart olarak yapılması gereken bakım işlemi, aracın performans ve motor ömrünü artırır. Doğal olarak rutin bakım takviminizde hava filtresinin de kesinlikle olması gerekir. Bu nedenle hava filtresi değişimi konusunda belirleyici olan zaman yalnızca aracınızın kilometresidir.

https://www.surucukurslari.com/

ABONE OL

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. Üye girişi için tıklayınız

İlgilenebileceğiniz Diğer Konular

02.10.2020

2021 Ehliyet Yenileme – 2021 Ehliyet Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır

06.07.2022

Çekilen Araç Nereye Götürülür, Çekilen Araç Sorgulama

25.08.2022

Ehliyet Yenilemek İçin Son Gün Ne Zaman? Eski Ehliyeti Yenileme

08.02.2021

Adaptif Hız Sabitleyici (ACC) Nedir