G Sınıfı Sürücü Belgesi Nedir, G Sınıfı Ehliyet Nedir

ABONE OL
G Sınıfı Sürücü Belgesi Nedir - G Sınıfı Ehliyet Nedir

G ehliyet, özel ehliyet türlerinden biridir. G sürücü belgesi iş makinesi kullanımına olanak sağlayan bir belgedir. G sınıfı ehliyet almak için birtakım koşulları yerine getirmek gerekmektedir. Peki, G ehliyet nedir, G ehliyet hangi araçları kullanır, G ehliyet alma şartları nelerdir? İşte, G ehliyet ile ilgili merak edilenler.

G Ehliyet Nedir?

G ehliyet, özel kapsamlı ehliyet çeşitlerinden biridir. G ehliyet, iş makinesi kullanımına imkan tanıyan ehliyet türüdür. İş makineleri, bulunduğu yerde kullanım imkanı sunan ve bunun için operatörlük belgesi alınması zorunlu olan araçlardır. İş makinelerini kullanabilmek için G ehliyetin olması gerekir. G sınıfı sürücü belgesi iş makineleri haricinde motorlu bisiklet kullanımına da imkan sağlar.

G Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

G ehliyet ile kullanılabilecek araç sayısı kısıtlıdır. G sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler M ehliyet türüne ait araçları da kullanabilir. G ehliyet şu araçları kullanabilmektedir;

  • Motorlu bisiklet
  • İş makinesi motorlu araçlar

G Ehliyet Hangi İş Makinelerini Kullanabilir?

İş makineleri, kendi içerisinde çeşitli özelliklere ayrılmaktadır. G sınıfı ehliyet her aracı kullanamaz. Bir silindir ile bir forklift birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle hangi aracı kullanacaksanız kapsam içerisinde bulunan belgeye sahip olmanız gerekir.

G Ehliyet Alma Şartları

G ehliyet alabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. G sınıfı ehliyet alma şartları şu şekildedir;

  • Ehliyet almaya engel sağlık sorununa sahip olmamak
  • En az ilkokul mezunu olmak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Ehliyet sınavlarını başarıyla tamamlamak

G Ehliyet Yaş Sınırı Kaçtır?

G ehliyet alabilmek için belirli bir yaş sınırı bulunmaktadır. G sürücü belgesi alma yaşı 18 olarak belirlenmiştir. G ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

G Ehliyet Nasıl Alınır?

G ehliyet alabilmek için ilk aşamada sürücü kursuna kayıt yaptırmak gerekir. Sürücü kursuna kaydolduktan sonra ehliyet alma süreci adım adım başlar. Teorik eğitimlerin ardından MEB tarafından uygulanan e-sınava girilir. E-sınavda başarılı olan sürücü adayı direksiyon eğitimine başlar. Direksiyon eğitimini tamamlayan sürücü adayı direksiyon sınavına katılım sağlar. Direksiyon sınavını geçen adaylar sürücü belgesi sahibi olur.

G Ehliyet Harç Ücreti – G Ehliyet Sınıfları

G ehliyet fiyatları sürücü adaylarının araştırdığı konular arasındadır. G ehliyet için harç ücreti yatırmak gerekir. G ehliyet harç ücreti 1.863,70 TL’dir. G ehliyet için ödenecek değerli kağıt bedeli 280 TL ve vakıf payı ise 60 TL olarak belirlenmiştir. G ehliyet için ödenmesi gereken toplam tutar ise 2.203,70 TL’dir. G ehliyet fiyatı kapsamında sürücü kursu ücretini de ilave etmek gerekir.

Ehliyet sınıfları ve merak ettiğiniz tüm detaylara https://www.surucukurslari.com/ adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

ABONE OL

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. Üye girişi için tıklayınız

İlgilenebileceğiniz Diğer Konular

09.02.2023

Araç İlk Yardım Çantasında Neler Bulunmalı

22.04.2020

2020 Ehliyet Fiyatları

02.03.2023

Araç Sigortası ve Kasko Deprem Zararını Karşılar mı 2023

06.05.2021

Hibritin Yağ Değişimine Ne Sıklıkta İhtiyacı Var