Ehliyetsiz Araç Kullanırsam Ne Kadar Ceza Yerim 2023

ABONE OL
Ehliyetsiz Araç Kullanırsam Ne Kadar Ceza Yerim 2023

Ehliyetsiz araç kullanmak cezai yaptırım gerektiren bir durumdur. Bu nedenle sürücüler ehliyetleri olsa da bunu belgelemek zorundadır.

Sürücülerin trafikte en çok endişe duyduğu konular arasında ceza yemek gelir. Dolayısıyla cezalar trafikte düzenin sağlanabilmesi açısından çok önemlidir. Eğer bir sürücü kanun çerçevesinde belirlenmiş olan kurallara uymazsa bu durumda uymadığı kurala göre ceza ödemek zorunda kalabilir. İşte bu makalemizin konusu da ehliyetsiz araç kullanırsam ne kadar ceza yerim? Diye düşünen sürücüleri yakından ilgilendirir.

Eminiz ki bu cezanın rakamını okuduğunuzda ehliyetinizi yanınızda bulundurma konusunda daha hassas davranacaksınız. Bu nedenle sözü daha fazla uzatmadan hemen açıklama ve detaylara geçelim.

Öncelikli olarak ehliyetsiz araç kullanma cezası ne demektir? sorusunun yanıtını vererek başlayalım.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Nedir?

Ehliyet yaşını dolduran bir sürücünün motorlu taşıt ile trafiğe çıkabilmesi için mutlaka sürücü belgesini almış olması gerekir. Eğer bu belge trafikte yanında bulunmuyorsa idari para cezaları kapsamında değerlendirilir ve para cezası kesilir. Yani aslında buradan da anlaşılacağı gibi ehliyetsiz araç kullanmak kesinlikle yasaktır.

Bir sürücünün aracındayken yiyeceği ceza işlediği suçla ilgilidir. Örneğin; sürücü alkollü araç kullanırken yakalanmışsa bu durumda ödeyeceği paranın dışında da yaptırımlarla karşı karşıya kalacaktır. Örneğin; adli ceza olarak değerlendirilebilir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma

Ehliyetsiz araba kullanmak maddi yükümlülüğü beraberinde getirir. Dolayısıyla sürücü eğer ki bu şekilde trafik denetlemesine yakalanırsa kendisine ceza puanı da uygulanacaktır. Bunun ceza puanı ise 5’dir. Ceza puanlarının amacı belirlenmiş olan limitin doldurulması halinde ehliyetin alınmasını sağlamaktır. 

2023 Yılı Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

2023 yılı ehliyetsiz araç kullanma cezası 2022 yılının içinde olduğumuz bugünde henüz belirlenmemiş ancak 2022 yılı için konuşacak olursak 3,674 TL gibi ciddi bir rakamı kapsamaktadır. Dolayısıyla bir sürücü bu şekilde bir rakamla karşı karşıya kaldığında ikinci bir kez şansını denemekte istemeyecektir. Girişten de bahsettiğimiz üzere rakam oldukça yüksek. Bunun içinde bu cezayla baş başa kalmamak gerekir. Polisler böyle bir durumda ceza kesmek istemezler, ancak yakalanılması durumunda bu kaçınılmaz bir sonuç olacaktır.

Ehliyet ve sürücü kursları hakkında daha fazla bilgi için https://www.surucukurslari.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

ABONE OL

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. Üye girişi için tıklayınız

İlgilenebileceğiniz Diğer Konular

16.12.2020

Süspansiyon Sisteminin Önemi

26.05.2021

Trafik Kazası Yüzde 50 Kusur Ne Demek

10.12.2020

Ön Camdan Çizikler Nasıl Kaldırılır

17.05.2020

Virüs Nedeni İle Kapanan Sürücü ve Ehliyet Kursları Açılıyor