Ehliyet Almak Ne Kadar Sürer? 2023

ABONE OL
Ehliyet Almak Ne Kadar Sürer - 2023

Ehliyet ne kadar sürede alınır? sorusu trafikte ehliyet kullanmak isteyen kişilerin merak ettiği konular arasında yer alır. Ehliyet alma süreci ortalama 3 ay kadar sürer. İlk olarak ehliyet kursuna yazılmak gereklidir. Ardından teorik eğitime başlanır.

Ehliyet Alma Süreci

Ehliyet alabilmek için aşağıdaki aşamalardan geçmek gerekir.

Sürücü Kursuna Kayıt ve Teorik Eğitim

Sürücü kurslarının kayıtları her ayın 1. ve 10. günleri arasında yapılır. Sürücü kursu kaydının yapılmasının ardından ehliyet kursu başlar. Ehliyet kursu için toplamda 34 saat eğitim alınması gerekir. Bu eğitim bir hafta içerisinde tamamlanır.

Ehliyet Sınavı – Direksiyon Eğitimi – Direksiyon Sınavı

Ehliyet sınav sonuçlarının açıklanması ile sürücü kursları kursiyerlere direksiyon eğitimi vermeye başlar. Her sınav için zorunlu direksiyon eğitimi saati farklıdır. B sınıfı ehliyet için 14 saat zorunlu bir şekilde direksiyon eğitimi alınır. Direksiyon eğitimini tamamlayan sürücü adayları için trafik komisyonu tarafından belirlenen zamanlarda direksiyon sınavına girer. Bu süre, ehliyet sınav sonuçları açıklandıktan sonra yaklaşık bir aydır.

Sürücü Sertifikasının Hazırlanması

Direksiyon sınavını başarılı bir şekilde geçen adaylar sürücü sertifikalarını ilçe milli eğitim müdürlükleri hazırlar. Bu süre yoğunluğa bağlı olarak değişebilir. Ancak yaklaşık 2 hafta içerisinde sürücü sertifikaları hazırlanır. Hazırlanan sürücü sertifikaları kaydolunan sürücü kurslarına gönderilir.

Ehliyet Başvurusu ve Ehliyetin Adrese Gönderilmesi

Sürücü sertifikası alındıktan sonra randevu alınması gerekir. Ehliyet sınav harçlarının yatırıldığına dair dekont, 2 adet biyometrik fotoğraf, ehliyet sağlık raporu ve kimlik ile birlikte ilçe nüfus müdürlüğüne gidilmelidir. Randevu için yaklaşık 2 hafta sonraya gün alabilirsiniz. Nüfus müdürlüğündeki işlemler 1 saat içerisinde tamamlanır.

Ehliyet Kursu Ne Kadar Sürer?

Ehliyet kursu ne kadar sürer? gibi bir soru ehliyet almak isteyenlerin kafasını kurcalayan bir konudur. Seçilen ehliyet kursunun kişilere sunduğu dersler yaklaşık 15 gün içerisinde tamamlanır. Ehliyet sınavına girmek için önceden eğitimlerin alınması gerekir. Bu nedenle süre bir ay olarak hesaplanmalıdır. Direksiyon eğitimlerinin alınması için geçen zaman ve direksiyon sınavına girmek için 1 aya gerek vardır.

Araba Ehliyeti Ne Kadar Sürede Alınır?

Araba ehliyeti ne kadar sürede alınır? sorusunun cevabını arayan pek çok sürücü adayı vardır. Bu sorunun cevabı ise yaklaşık olarak 2 ay olarak verilebilir. 2 ay içerisinde ehliyetiniz elinize geçer. Ancak büyük şehirde yaşan biriyseniz ehliyetiniz daha geç elinize ulaşabilir. Küçük şehirde yaşayan biri ise yoğunluk olmaması nedeni ile ehliyetini daha kısa sürede alabilir.

Farklı bir durum göz önünde bulundurulduğunda ise ehliyet sınavından kalmış olma ihtimalinizi de düşünmeniz gerekir. Girilen ilk sınavdan 70 puan ve üzeri bir sonuç alınmadığı takdirde sınavdan kalınır. Böyle bir durumda bir sonraki sınava yeniden girmek gerekir. Bu nedenle bu da işlerin uzamasına neden olabilir.

https://www.surucukurslari.com/

ABONE OL

Yorumlar

yusuf

Çok aydınlatı içerik teşekkür ederim

Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. Üye girişi için tıklayınız

İlgilenebileceğiniz Diğer Konular

05.05.2020

Karabük Sürücü ve Ehliyet Kursları

04.09.2020

Yedek Parça Nedir

13.04.2021

Trafik Adabı Kuralları

17.05.2022

Antalya Kumluca Sürücü Kursları - Kumluca Ehliyet Kursları