Dünyada Otomobil Satışlarında Şok Eden Değişim

ABONE OL
Dünyada Otomobil Satışlarında Şok Eden Değişim

Otomobil endüstrisi, tarihinde görülmemiş bir dönüşüm sürecinden geçiyor. Geleneksel içten yanmalı motorlu araçlar yerini elektrikli araçlara bırakırken, sürücülerde manuel vites mi yoksa otomatik vites mi? Sorusunun yanıtını bulmaya çalışıyor.

Özellikle 2023 yılında gözle görülür bir hal almış olan bu değişim, sektöre yeni markaların girmesiyle kendini daha fazla hissettirdi. Tüm sorular yanıtlarını ararken kullanıcıların belki de en çok merak ettiği kullanım açısından hangisinin daha avantajlı olduğuydu. Biz bu haberimizde bu sorunun oransal yanıtını ve detaylarını siz değerli okuyucularımızla paylaşalım istedik.

Manuel Vitesli Araç Satışlarda İki Kat Artış Var!

Elektrikli otomobillerin daha fazla üretilmeye başlaması, bir otomobilin en dikkat çeken parçası olan şanzımanın da ortadan kalkmasına neden oluyor. Kullanıcılar şanzımanın olmadığı bir otomobili tercih ederken, bu beraberinde Çin’den gelen yeni otomobil markalarını konuşturur hale geldi. Sürücüler yeni otomobillere ilk başta sıcak bakmıyor olsa da 2023 yılında ciddi bir talep patlaması yaşandı. Türkiye’de elektrikli araçlarda önemli bir artış yaşanırken işin diğer tarafında dünya var. 2023 yılında dünyada manuel vitesli araçların satışında çok ciddi bir artış söz konusu. Bir rakam verecek olursak 2021 yılında % 0,9 gibi bir oranda kalmış olan manuel vitesli araç satışları 2023 yılında % 2,9 oranına yükselttik.  Türkiye’de her ne kadar manuel araç satışındaki neden maliyetin düşük olması olsa da dünyadaki sebebi bu değil.

Global, insanlar otomobillerin elektrikli bir hale dönüşmesinin otonomlaşmaya neden olduğunu ve doğal olarak sürüş ruhunun kalmadığını belirtiyor. Yani elektrikli araç almamak istemelerinin nedeni bekledikleri tadı alamıyor olmalarıdır. Dünyada özellikle harchback manuel araçların satışında büyük bir artış söz konusu.  

Kısacası otomobillerin giderek daha sessiz bir hale dönüşmesi, robotlaşması, otomobil tutkunlarını memnun etmiyor. Bu da eski geleneklere dönmeyi ve manuel şanzımanlı otomobillere

 artışı

Kısacası otomobillerin giderek sessizleşmesi ve robotlaşması otomobil severleri üzmeye başlamış olmalı. Bu sebeple de kullanıcılar eski geleneklere geri dönüş yapıyor ve manuel şanzımanlı otomobilleri tercih ediyor.

Elektrikli Araçların Yükselişi

Elektrikli araçlar, çevresel duyarlılık ve enerji verimliliği nedeniyle hızla popülerlik kazanıyor. Birçok otomobil üreticisi, elektrikli modellerin üretimine büyük yatırımlar yapıyor. Sürücüsüz araçlar, trafik güvenliği ve konfor açısından büyük avantajlar sunabilir. Tesla, Mercedes gibi şirketler, otonom sürüş teknolojileri konusunda öncü rol oynuyor.

Bu büyük değişim dalgası, otomobil sektörünü daha rekabetçi ve inovasyona açık bir hale getiriyor. Tüketiciler, çevreye daha duyarlı ve teknolojiyle dolu araçlara daha fazla erişim sağlıyorlar. Ancak bu dönüşüm, otomobil üreticileri, tedarikçiler ve iş gücü için yeni zorluklar ve fırsatlar da sunuyor. Otomobil sektörünün geleceği, teknoloji ve sürdürülebilirlik odaklı bir şekilde şekillenmeye devam edecek gibi görünüyor.

https://www.surucukurslari.com/

ABONE OL

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. Üye girişi için tıklayınız

İlgilenebileceğiniz Diğer Konular

08.09.2021

İlk Kez Ehliyet Alacaklar Ne Yapması Gerekiyor

29.11.2021

Beylikdüzü Sürücü Kursları - Beylikdüzü Ehliyet Kursları

26.07.2022

İnegöl Sürücü Kursları – İnegöl Ehliyet Kursları

28.04.2021

Kışın Yola Dökülen Tuz Araca Zarar Verir mi