Boyalı Araç Nasıl Tespit Edilir?

ABONE OL

Yeni bir otomobil aldığınızda neyinin olup olmadığını bilmek sonraki süreçte işinize çok yarayacaktır. Bu nedenle otomobil alacak olan bir kişi önce beğendiği aracın ekspertizini yaptırarak durumunun ne olduğunu tespit ettirmesi gerekir.

Otomobil alırken dikkat edilen pek çok konu vardır, ancak aracın boyası görsel olarak da dikkat çektiğinden dolayı ilk bakılan yerdir. Otomobiller hakkında çok şey biliyor olmanız boyalı bir aracı da bileceğiniz anlamına gelmeyecektir. Dolayısıyla bu işi anlayan birilerinden profesyonel destek almanız aracı sonraki süreçte satarken ya da kullanırken size kolaylık sağlayacaktır.

Boyalı Parçaların Tespiti Neden Önemli?

Bir aracın herhangi bir parçasının boyanmış olması demek aracın geçmişte bir hasarının olduğunu gösterir. Bu hasar büyükte olabilir sadece basit bir çizikten ibarette olabilir. Boya aracın satış değerini düşüreceğinden anlaşılabilmesi de çok önemlidir.

Otomobillerde boya yapılırken birkaç şekilde olabilir. Örneğin araç komple boyanabildiği gibi sadece tek bir parçası boyanarak lokal boyalı olarak da tanımlanabilir. Yapılan işlem aracın satış değerini belirleyeceğinden dolayı dikkatli olmak gerekir.

Boyalı Parçaların Tespiti Nasıl Yapılır?

Boyalı parçaların tespitini yaparken geçmiş dönemde ustalar fiziksel olarak incelerdi. Ancak günümüzde geliştirilmiş cihazlar sayesinde boyalı parçanın neresi olduğu hemen anlaşılabiliyor. Bu cihazlar boyanın kalınlığını ölçerek sonucu çıkarıyor. Bu sayede hatasız bir sonuç elde ediliyor.

Aracın Boyası İncelenirken Ne Yapılmalı?

  • Aracı temizletin, üzerindeki tozdan kirden arındırın.
  • Aracı mutlaka güneş ışığının yoğun olduğu bir alana çekin.
  • Aracın bütününde farklı noktalarda lekeler var ve tek bir parça ter temiz duruyorsa, bu onun uzman bir şekilde boyandığı anlamına gelmektedir.
  • Dört kapıyı, bagajı ve kaputu açın. Özellikle de bağlantı noktalarına dikkat edin.
  • Kapı menteşelerinde ya da üzerindeki vidalarda, bagaj ya da kaput ayar vidalarının üzerinde boya akıntıları kontrol edilebilir

Bir aracın boyanıp boyanmadığına dair mutlaka birkaç belirti ve iz vardır. Her ne kadar siz bu izleri göremiyor olsanız da iyi bir kaporta ustası bunu hemen fark edecektir.

Ehliyet ve sürücü kursu hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere https://www.surucukurslari.com/ adresimizden ulaşabilirsiniz.

ABONE OL

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. Üye girişi için tıklayınız

İlgilenebileceğiniz Diğer Konular

09.12.2021

Arabanın Motoruna Su Tutulur mu

16.09.2020

2021 Ehliyet Sınav Soruları

19.04.2022

Çobanlar Sürücü Kursları - Çobanlar Ehliyet Kursları

02.12.2020

Araç Muayene Sorgulama Nasıl Yapılır