Araçta Filtre Değiştirmeden Yağ Değiştirilir mi

ABONE OL
Araçta Filtre Değiştirmeden Yağ Değiştirilir mi

Teknik olarak, yağı her değiştirdiğinizde yağ filtresini değiştirmeniz gerekmez, ancak yine de değiştirmek her zaman en iyisidir.

Yağ filtresi, motordaki yağdan daha büyük kirleticileri engelleyen ve bu sayede tüm parçaların düzgün çalışmasını sağlayan bileşendir.

Aracın Yağ Filtresi Değiştirilmezse Ne Olur?

Yağ filtresi belli periyotlarla değişmesi gerekir. Zamanı geldiğinde değiştirilmeyen filtre motorda kalıcı ve yüksek maliyetli hasarlara neden olabilir. Kolayca çalışmayan bir motor daha fazla enerji harcayacağı için hem daha fazla yakar hem de düşük performans sergiler.

Yağ Filtresi Zamanında Değişmezse Ne olur?

Motor yağının belli aralıklarla temizlenmemesi aracın farklı bölgelerinde farklı arızalarla karşı karşıya kalınmasına neden olur. Zamanında değiştirilmemiş olan bir yağ filtresi, yüksek basınçtan dolayı delinerek motordan kopan partiküllerin engellenmesi yerine motor içerisinde devir daim yapmasına neden olur. Bu da aracın motorunun daha hızlı aşınmasını sağlar.

Tıkanmış olan bir yağ filtresi motora yağ geçişine izin vermeyeceğinden dolayı sorun tahmin edildiğinden çok daha büyük hale gelecektir.

 Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

Motor yağının ne zaman değişmesi gerektiği aracın markasına ve modeline bağlı olarak değişir. Bu nedenle net bir tarih vermekten ziyade üretici firmanın tavsiyesinden yola çıkılması faydalı olacaktır. Genel olarak bakıldığında ise bir aracın motor yağı 5 000 km ile 10 bin kilo metre arasında değiştirilmesi gerekir. 

Motor Yağı Değişimi Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yeni nesil otomobillerde her şey sensörler aracılığı ile sürücüye bildirildiğinden dolayı hata payı en aza indirilmiştir. Kritik bir durumda uyarı ışıkları sürücünün yönlendirilmesini sağlar.

Motor yağı değişimi esnasında ilk dikkat edilmesi gereken aracın motoruyla uyumlu olan bir yağ konulmasıdır.

Eğer aracınız yağ eksiltmiyorsa bu durumda yağı tamamlamak yerine sıfırdan koymak en iyisidir. Bunun için yağ ölçme çubuğu ile aracın yağının ölçülmesi faydalıdır.

Yağ filtresi aracın performansını optimum seviyede tutmak için çok önemlidir. Üretici firmalar kılavuzlarında araçlarının motorlarında ne sıklıkla yağ ve yağ filtresi değiştirilmesi gerektiğini belirtmişlerdir.

Ehliyet ve sürücü kursları hakkında merak ettiğiniz bilgilere https://www.surucukurslari.com/ adresimizden ulaşabilirsiniz.

ABONE OL

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. Üye girişi için tıklayınız

İlgilenebileceğiniz Diğer Konular

05.01.2022

Araç Kaplama Muayeneden Geçer mi

10.04.2020

Sürücü Kursu Nasıl Açılır

25.02.2021

Nakliyat (EMTEA) Sigortası Nedir

16.06.2020

Şırnak Sürücü ve Ehliyet Kursları