A Sınıfı Sürücü Belgesi Nedir, A Sınıfı Ehliyet Nedir

ABONE OL
A Sınıfı Sürücü Belgesi Nedir, A Sınıfı Ehliyet Nedir

A sınıfı sürücü belgesi, motosiklet ehliyeti olarak isimlendirilir. A sınıfı ehliyet aldığınız zaman gücü 35 kv üstü olan motosikletleri kullanabilirsiniz. Kullandığınız motosiklet sepetli ya da sepetsiz olabilir. İki tekerlekli olan modeller için yaş sınırı 20’dir. 3 tekerlekli olan modeller 35 kv’ a kadar kullanılabilir. Bu tür motosiklet ehliyeti almak için yaş sınırı 21 olarak belirlenmiştir.

A sınıfı ehliyet almak isteyenlerin en az iki yıllık A2 sınıfı ehliyetin olması gerekir.  Ancak ehliyeti alacak olan kişinin yaşı 24’den fazlaysa bu durumda koşulsuz olarak başvuru işlemi yapılabilir.

M sınıfı bir ehliyeti olan sürücü A1 ve A2 sınıfı motosikletleri kullanabilir. Bunun içinde en avantajlı motosiklet ehliyeti budur.

Ehliyetlerle ilgili yapılan düzenlemelere göre gücü 35 kv ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçen 2 tekerlekli motosiklet şeklinde ifade edilir.

Motosiklet ehliyeti almak istiyorsunuz ancak alacağınız motosiklet için hangi ehliyet sınıfını alacağınız konusunda bilginiz yoksa bu durumda motosikletlerin ürün sayfasından bu değerleri görebilirsiniz.

Silindir hacimleri cc olarak verilir. Güç değeri ise kv’dir. Baı firmalar gücün ağırlığa oranını vermeye bilirler. Böyle durumda ise mevcut gücü ağırlığa böldüğünüzde sonuçta ortaya çıkmış olur. Alacağınız motorun ruhsatı ise bu tespiti yapabilmeniz konusunda en hızlı yöntemdir.

Motor Ehliyet Sınavı Nasıl Yapılır?

Motor ehliyetleri 7 aşamadan oluşur. Her aşamada yapılması gereken göre 5 dakika kadar sürer. Sınavlar üst üste ve kondisyona göre yapılır her adayın yapması gereken 7 aşama şu şekildedir.

 1. Motoru çalıştırma ve ardından hareketi sağlama
 2. Koniler arasından slalom yaparak geçme
 3. Sekiz hareketi çizme
 4. Sarı çizgiler üzerindeyken denge sağlama
 5. Fren yapma ve durma becerileri
 6. Belirli engellerden kaçma
 7. Ani şekilde fren yapma şeklindedir.

Yukarıdaki 7 aşamayı başarılı bir şekilde geçtiğinizde A sınıfı motosiklet ehliyetini almak için hak kazanmış olursunuz.

A Sınıfı Ehliyet İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

 • 2 tane biyometrik fotoğraf
 • Sağlık raporu
 • 24 yaşında ve 2 yıllık A2 ehliyetli olmak
 • En az ilkokul mezunu olmak.

https://www.surucukurslari.com/

ABONE OL

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. Üye girişi için tıklayınız

İlgilenebileceğiniz Diğer Konular

05.06.2020

B1 Sınıfı Sürücü Belgesi Nedir, B1 Sınıfı Ehliyet Nedir

05.06.2020

Rize Sürücü ve Ehliyet Kursları

30.03.2020

Özel MTSK Müdürlüğünün Sorumlu Olduğu İşlemler

29.04.2020

Bilecik Sürücü ve Ehliyet Kursları