2022 Araç Muayene Fiyatları Ne Kadar

ABONE OL
2022 Araç Muayene Fiyatları Ne Kadar

Trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların tamamı kendi yeterliliklerini ispat etmek zorundalardır. Bunun içinde TÜVTÜRK tarafından muayenelerinin yapılması gerekir. Muayeneler aracın tipine ve modeline göre 1 yılda 2 yılda ve 3 yılda bir yapılabilir.

Her yıl muayenesi yapılması gereken araçlar ticari araçlardır. İki yılda bir muayenesi yapılması gereken araçlar ise binek tarzındaki araçlardır. Sıfır bir aracın muayene zamanı ise 3 yıl sonra başlar. Bu bilgiler doğrultusunda aracınız hangi sınıf içerisine giriyorsa muayenenizi de ona göre yaptırmanız gerekir.

TÜVTÜRK, şuan muayene yapmakla yetkilendirilmiş olan tek istasyondur. İşleminizi yapabilmeniz için ise öncelikli olarak randevunuzu almanız gerekir. Randevu işlemleri esnasında aracınızın herhangi bir borcunun olmaması önemlidir. Eğer aracınıza yazılmış olan bir trafik cezası ya da MTV borcu bulunuyorsa bu durumda randevu talebiniz olumlu olarak yanıtlanmaz.

Aracınızın randevusuyla ilgili herhangi bir problem yok ve randevunuzu almışsanız bu durumda randevu tarihinde 30 dakika öncesinde istasyonda olmanız gerekir. Aracınız muayeneye girmeden önce sizin belgelerinizi teslim etmeniz ve muayene ücretini yatırmanız gerekir.

2022 Araç Muayene Ücretleri

Araç muayene ücretleri her yıl zamlanır. 2022 yılı ile ilgili olarak şuan henüz net bir rakam bulunmamaktadır. Bu nedenle araç muayenesi 2021 yılı ücretlendirmesi üzerinden yapılır. Şuan Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork türünden bir aracınız varsa o zaman muayene ücreti olarak TÜVTÜRK’e 372,88 TL ödemeniz gerekir. Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tankerlerin ödemeleri gereken ücret 503,86 TL, Traktör (Römorklu / Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet: 189,98 TL ödemesi gerekir.

Ödeme işleminin gerçekleşmesi ardından sıranız geldiğinde muayene alanına geçebilirsiniz. Burada aracınız teknisyenler tarafından detaylı bir şekilde incelenir ve ağır kusur olmadığı sürece muayene geçilerek tamamlanmış olur. Eğer araç muayeneden geçerli bir sonuç alamazsa bu durumda 30 günlük süre verilerek aracın eksiklerinin tamamlanması istenir. Sürücü eksiklikleri tamamladıktan sona tekrar randevu alarak aracını muayeneye götürür.

Muayene Tekrarında Neye Bakılır?

Muayene tekrarında genellikle kusurlu olan bölgenin incelenmesi yapılır. Ancak bazı teknisyenlerin aracı tekrardan muayeneye aldıkları da görülebilir.

Ehliyet ve sürücü kursları ile ilgili merak ettiğiniz bilgilere https://www.surucukurslari.com/ adresimizden ulaşabilirsiniz.

ABONE OL

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. Üye girişi için tıklayınız

İlgilenebileceğiniz Diğer Konular

28.01.2021

2021 Ehliyet Sınavı Tarihleri Belli Oldu

05.05.2021

Dizel Araç Nasıl İyi Durumda Tutarsınız

07.06.2021

Sürücü Kursuna Gitmezsek Ne Olur

30.03.2020

Yabancı Ülkelerden Alınan Ehliyetin Ülkemiz Sürücü Belgeleriyle Değiştirilmesi