Ehliyet Sınavı Puan Hesaplama

ABONE OL
Ehliyet Sınavı Puan Hesaplama

Ehliyet sınavı puan hesaplama sürücü adaylarının en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Ehliyet sınavı puanı hesaplama işleminde sürücü adayının sorulara verdiği doğru cevap sayısı belirlenir. Doğru cevap sayıları ile 100 puan üzerinden ehliyet sınavı puanı hesaplanır. Ehliyet sınavı puan hesaplama işlemi ile ehliyet sınav puanınızı hesaplayabilirsiniz.

E-Sınav Nedir? E-Sınav Nasıl Yapılır?

Ehliyet (e-sınav), sürücü adayının teorik eğitim sürecini tamamlamasının ardından girmesi gereken sınavdır. Ehliyet alma süreci 3 aylık bir süreci kapsar. Ehliyet alma sürecinde iki çeşit sınav sistemi mevcuttur. Bu sınavlardan ilki, yazılı sınav ikincisi de uygulama gerektiren direksiyon sınavıdır.

Ehliyet sınavı, Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği merkezlerde bilgisayar üzerinden gerçekleştirilir. Sınava herkes aynı gün ve aynı saatte girer. Sürücü adayları elektronik ehliyet sınavını bitirmesinin ardından sonuçları otomatik olarak öğrenebilir.  

E-sınava giren her adaya toplamda 50 tane soru sorulur. Sürücü adayının e-sınavda başarılı olabilmesi için 70 ve üzeri puan alması gerekir. Sürücü adayı 35 soruyu doğru cevaplaması halinde 70 puan alır. 70 ve üzeri puan alan sürücü adayları direksiyon sınavına girme hakkı kazanır.

Ehliyet sınavında sorulan 50 soru farklı alanlarda sorulmaktadır. Ehliyet sınav soruları konu dağılımı şu şekilde sıralanabilir.

  • 12 tane ilk yardım
  • 23 tane trafik
  • 9 tane motor
  • 6 tane trafik adabı

Ehliyet sınavında sorulan 50 sorunun tamamı çoktan seçmeli olarak sorulmaktadır. Sorular, 4 şıktan oluşur. Sınavda yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez. Yapılan doğru sayısı üzerinden ehliyet sınavı puan hesaplaması söz konusudur. Sürücü adayının ehliyet alabilmesi için en az 35 soruyu doğru cevaplaması beklenir.

E-Sınav Giriş Belgesi Nasıl Alınır?

Ehliyet sınav için belirlenen günde kimlik belgesi ve sınava giriş belgesi mutlaka yanınızda olmalıdır.   Sınava giriş belgenizi sürücü kursundan almanız gerekir. Sınava girerken yanınızda elektronik cihaz bulunmaması oldukça önemlidir. Sınavdan en az 15 dakika olmak kaydıyla e-sınav merkezinde hazır bulunulması gerekir.  

E-Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

E-sınava giren sürücü adayları sonuçlara aynı gün içerisinde ulaşabilmektedir. Ehliyet sınavı sonuçları için T.C. Kimlik No ile sorgulama yapılması gerekir. Ehliyet sınav sonuçlarını sürücü kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığının https://esinav.meb.gov.tr/SonucAciklama.aspx sayfasından T.C. Kimlik No ve güvenlik numarasını gererek ehliyet sınav sonucuna erişebilirsiniz.

Direksiyon Sınavına Nasıl Girilir?

E-sınavdan 70 puan alarak başarılı olan adaylar direksiyon sınavına girmeyi hak kazanır. Direksiyon sınavları trafik komisyonları tarafından tespit edilen tarihler arasında yapılır. E-sınava girdikten yaklaşık 1,5 ay sonra direksiyon sınavına girilmesi söz konusudur. Direksiyon sınavı tarihleri ile ilgili gerekli bilgilendirme sürücü kursları tarafından yapılmaktadır. 

Direksiyon Sınavı Nasıl Yapılır?

Direksiyon sınavı 35 dakikadan oluşan ve sürücü adayının araç hakimiyeti, teknik bilgiler konusunda bilgili olup olmadığının test edildiği bir sınavdır. Direksiyon sınavının ilk 5 dakikasında araç donanımı ve motor kısmından soru sorulmaktadır. 5 soruya yanıt veremeyenler direksiyon sınavında başarısız olur.

Direksiyon Sınavı Sonuçları Sorgulama

Direksiyon sınav sonuçları sınavın yapıldığı gün içerisinde öğrenilebilir. Sınav sonuç listeleri sürücü kurslarına iletildiği için sınava giren sürücü adayı aynı gün içerisinde sınavda başarılı olup olmadığını öğrenir. Sınav sonucunuzu sürücü kursunuzu arayarak öğrenebilirsiniz.

Ehliyet sınavı puan hesaplama ve ehliyet ile ilgili merak ettiğiniz bilgilere https://www.surucukurslari.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

ABONE OL

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. Üye girişi için tıklayınız